دکتر بهنام خرمی

متخصص جراحی فک و صورت و زیبائی


آیا بینی گوشتی را میتوان عمل کرد ؟

گوشتی بودن بینی یکی از عوامل تاثیر گذار در نتیجه عمل رینوپلاستی است . زمانی که بینی با پوست ضخیم و غضروفهای نازک همراه باشد گوشتی تقسیم بندی می شود .در این شرایط جراحی بسیار تکنیکی بوده و در عین حال نتایج در حد موارد غیر گوشتی نخواهد بود . اینکه بینی گوشتی را می شود عمل کرد یا نه بستگی به انتظار بیمار از جراحی دارد .

اگر بیمار تقاضای بهتر شدن نما و نزدیک شدن به معیارهای ایده آل را داشته باشد به نتایج رضایت بخشی خواهد رسید . ولی اگر فردی با وجود ساختار گوشتی نتیجه ای کاملا ایده ال طلب می کند ، انجام جراحی به آن فرد توصیه نمیشود . در جراحی بینی های گوشتی جهت کاهش حجم نسبت به انواع غیرگوشتی محدودیت وجود دارد .

ـ تفاوت ساختار بینی گوشتی و غیرگوشتی در چیست ؟
ساختمان بینی به طور کلی از سه قسمت تشکیل شده است . قسمت اول اسکلت غضروفی و استخوانی که در بالا استخوان و در پایین غضروفی است . دوم پوست بینی است که همراه با لایه عضلات ، روی اسکلت مذکور را میپوشاند . تفاوت اصلی بینی های گوشتی در ضخیم بودن پوست بخصوص در ناحیه نوک بینی و پره هاست . در عین حال ساختمان غضروفی نازک و ضعیف است .

ـ در جراحی رینوپلاستی چه اقدامی انجام می شود ؟
عمده اقدامات در جراحی رینوپلاستی ایجاد تغییرات در اسکلت غضروفی ، استخوانی است . تنها قسمتی از پوست که برداشته میشود مربوط به پره های بینی است . انتظار جراح تبعیت پوست از ساختمان فرم داده شده زیر آن و در نتیجه ایجاد نمایی مطلوب است . طبیعی است هر چه پوست دارای انعطاف و قابلیت تطابق بهتری باشد ، نتایج بهتر و هر چه پوست ضخیم تر باشد و فرم خود را حفظ نماید ، نتایج ضعیف تر خواهد بود . بعبارت دیگر هر چه اشکالات به اسکلت استخوانی ، غضروفی مربوط باشد نتایج بهتر و هر چه به اشکالات پوستی مربوط باشد نتایج ضعیف تر خواهد بود .

ـ آیا امکان اصلاح غضروف ضعیف و پوست ضخیم وجود دارد ؟
در مورد غضروف ضعیف خوشبختانه تکنیکهای موثر و با ارزشی وجود دارد . از غضروفهایی که در طول عمل از جمله نواحیی از تیغه بینی برداشته میشود ، جهت تقویت نواحی دیگر استفاده میشود . جهت نازک کردن پوست اقداماتی هم در حین جراحی و هم پس از آن انجام میشود . هنگام جراحی پوست از طریق برداشت لایه های زیرین در حدی که به خونرسانی آسیب وارد نشود نازک شده ، پس از جراحی مصرف داروهای ضد التهاب بصورت خوراکی و تزریقی توصیه میشود . با همه این اوصاف بینی هرگز به حالت غیر گوشتی تبدیل نخواهد شد .

ـ آیا زمان بهبودی در بینی گوشتی متفاوت است ؟
پس از جراحی طی مدت زمانی طولانی تورم بینی برطرف شده و نمایی نهایی پدیدار می شود . این زمان در مورد بینی های گوشتی بسیار طولانی تر بوده و تا حد 18 ماه و در بعضی موارد 24 ماه طول میکشد .

ـ از بین بینی های گوشتی کدام موارد ضعیف ترین نتایج را خواهد داشت ؟
قطعا هرچه پوست ضخیم تر باشد به همان نسبت نتیجه جراحی افت خواهد کرد . بدترین حالت زمانی است که ضخامت پره های بینی زیاد باشد متاسفانه تکنیک خوبی برای کاهش ضخامت پره ها وجود ندارد . زمانی که ضخامت پره ها زیاد باشد طبیعتا جراح در کاهش عرض بینی در ناحیه پره ها محدود میشود .


آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید میانی روبروی بانک سامان ساختمان تندیس واحد 5
تلفن : 36272377 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

مریم هارونی [ 1393-07-08 ]
توضیحات گفته هاتون خوب ومتین بود......دکترخرمی توروخدا بینی منو شیک و مامانی از آب وگل درش بیار:)

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیبرنامه هفتگیگالری تصاویر جراحیسایتهای دیگرپیامهای کاربران